Flatwork

 

Hry se štěnětem nebo pejskem - začátečníkem, které můžete využít při výcviku agility

 

Autor článku LB  

 

Důležité jsou především hry, které učí štěně následovat vás. Pejska si posaďte k noze, do ruky vezměte pamlsek nebo hračku a rozběhněte se. Pokud vás pejsek následuje, hodně jej pochvalte a odměňte. Tuto hru můžeme vidět i na závodech u zkušených psovodů, když rozbíhají pejska před během. Tato hra výrazně zlepšuje kontakt mezi psovodem a psem, který je při agility nezbytný.

 

Významné jsou i další prvky z tzv. práce na zemi. Zde si můžeme vyzkoušet všechny druhy výměn, ještě než se pustíme do zdolávání překážek. Pokud má budoucí závodní tým tyto výměny nacvičené, významně to pomůže zdokonalování přímo na parkuru.

 

Druhy výměn:

  • Frontcross
  • Blindcross
  • Rearcross
  • Top spin
  • Absolutní top spin

 

Pro lepší představu se časem pokusíme dodat obrázky prozatím výměny alespoň popíšu.

 

Frontcross:  Pro psa nejjednodušší typ výměny. Je ale velmi náročná na orientaci psovoda a máte-li na trati těstě za sebou udělat více než dva, pravděpodobně se vám zatočí hlava. Jak na to? Do ruky si nachystáme hračku nebo pamlsek a s pejskem se rozběhneme, přitom měníme ruce tak, že pejska nespustíme z očí a točíme se čelem k němu a dále pokračujeme na druhé ruce.

 

Blindcross: Výhodou je rychlé provedení, a přehled o zbytku tratě. Nevýhodou to, že našeho čtyřnohého parťáka spustíme z očí, což sebou přináší nebezpečí překonání jiné překážky a diskvalifikace. Pro nácvik této výměny je vhodnější spíše hračka nebo jiný výrazný předmět. Nachytáme si jej do jedné ruky a rozeběhneme se, poté s povelem např. zaza plynule předáme za zády hračku z jedné ruky do druhé, aby pes přeběhl za našimi zády.

 

Rearcross: Výhodou je přehled o psovi i o zbytku tratě, tak, že psovod pouští psa před sebe a přebíhá za ním. Je vhodný zejména pro rychlé psy, ukterých může být rearcross i nejrychlejším druhem výměny. Často mají s rearcrossem problémy pomalejších psů a těch, kteří "netáhnou dopředu". Opět si do ruky vezmeme nějakou lákavou odměnu a vedeme psa řekněme na levé ruce. Levou rukou naznačíme přeběh na druhou stranu a použijeme příslušný povel např. běž, jdi, apod. Jakmile pes před námi přebíhá nadruhou ruku přidáme pohyb pravou rukou a rozběhneme se se psem dopředu již na pravé ruce.

 

Top spin: Nepatří mezi klasický druh výměny a není ani na závodech moc často k vidění. Měl by sloužit k těsnému stažení kolem bočnice, které lze ale s úspěchem nahradit metodou cik cap, nebo faleškou otočkou (false turnem). Pokud ho ale chcete přesto vyzkoušet a zároveň se věnujete sportovní kynologii, máte obrovsku výhodu. Pokud při povelu čelem vzad používáte obcházení, tak vy i váš pes top spin již ovládáte. Top spin vlastně vypadá jako rychlejší provedení tohoto obratu. Při běhu se psem naznačíte pohyb, aby vás pes oběhl a sami se rychle otočíte do protisměru tak, že se pes a psovod každý otáčí jiným směrem.

 

Absolutní top spin: Se často kombinuje s frontcrossem a umožní psovodovi ušetřit jedno točení kolem osy, což zajisté ocení psovodi, kterým se po větším množství těchto výměn točí hlava. Zároveň při správném provedení eliminuje shazování latěk. Jak na to? Rozběhneme se s pejskem a na povel okolo ho necháme aby po našem zastavení oběhl dokola a potom rychle vyběhneme vpřed. Další možnost je provést froncross a v momentě kdy máme pejska čelem k sebě upažit jednu ruku, říct příslušný povel, který si pro ATS vybere, upařit druhou ruku a vyběhnou vpřed. Cvik vypadátam, že psovod stojí a na pouhé povely upažením rukou psovoda obíhá.

 

Dalšími cviky, které se budou rozhodně hodit je vysílání vpřed. To pejska naučíme jednoduchým způsobem. Ukážeme mu oblíbenou hračku nebo pamlsek, položíme ho viditelně před psa a odvedeme ho pryč. S pejskem na ruce se rozběhneme a na povel vpřed ho vyšleme pro hračku nebo pamlsek. Vhodné je naučit pejska na povel obíhat stromy, sloupy nebo jiné předměty. Cvičení začínáme na krátkou vzdálenost a postupně se od daného objektu vzdalujeme.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode